Pielęgnacja trawników

TRAWNIKI – ZABIEGI PIELĘGNACYJNE

Koszenie

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym trawnika jest koszenie. Powinniśmy je przeprowadzać pamiętając o zasadzie: „często i nie nazbyt wiele”. Kosimy więc co 8-10 dni i jednorazowo nie więcej niż 1/3 wysokości trawy. Wtedy zabieg pobudza do wzrostu i zagęszczenia się murawy. Najlepiej jest kosić trawnik przed deszczem lub po koszeniu podlać trawnik. Nie należy kosić mokrego trawnika, a w czasie długotrwałych upałów powinno się zmniejszyć częstotliwość koszenia, by trawnik mógł samoistnie chronić się przed nadmiernym parowaniem wody. Trawnik kosimy intensywnie od kwietnia do końca sierpnia. Jesienią zmniejszamy częstotliwość przeprowadzania tego zabiegu, ale i trawa rośnie mniej intensywnie, a ostatnie koszenie przeprowadzamy czasem nawet w październiku.

Grabienie

Wiosną, po pierwszych koszeniach, trawniki wymagają bardzo starannego wygrabienia i usunięcia zeschniętych resztek organicznych. Również po ostatnim jesiennym koszeniu należy murawę wygrabić szczególnie dokładnie, gdyż pozostawione na zimę resztki roślin mogą doprowadzić do wygnicia brzydkich, łysych placów na murawie. Poza wiosennym i jesiennym grabieniem, posiadacze kosiarek wyposażonych w kosze w zasadzie powinni grabić trawnik 1-2 razy w czasie sezonu, chyba że wymagają tego względy estetyczne. Pamiętajmy też, by regularnie usuwać z trawnika resztki roślinne, np. opadłe liście czy płatki kwiatów.

Nawożenie

Jeśli chcemy, by trawnik pięknie wyglądał, musi być regularnie nawożony. Jeśli stosujemy nawozy mineralne pamiętajmy, by przed rozsianiem ich wygrabić trawnik, wtedy nawóz bezpośrednio wnika razem z wodą w glebę. Nigdy nie stosujemy nawozów mineralnych, gdy trawnik jest mokry. Przylepienie się do źdźbeł trawy nawozu, może spowodować ich poparzenie. Zaleca się stosować 2-4 kg nawozu wieloskładnikowego na 100 m² trawnika. Dawkę taką dzieli się na 3 części rozsiewane podczas sezonu, wiosną, w pełni lata i nie później niż pod koniec sierpnia. Najlepiej jednak sprawdzają się w praktyce nawozy o wydłużonym działaniu, np. Osmocote, który rozkłada się powoli, uwalniając substancje odżywcze nawet przez 6 miesięcy. Pamiętajmy, by nie zasilać trawnika jesienią nawozami zawierającymi azot.

Podlewanie

Sposób podlewania trawnika powinien być dostosowany do tego, czy jest to trawnik nowo założony, czy już ukorzeniony. Nowo założony trawnik wymaga dość większej opieki, gdyż nasiona traw umieszcza się bardzo płytko, prawie na powierzchni gleby – susza może spowodować zamieranie delikatnych kiełków, a nadmierne podlewanie może wymyć nasiona, gdyż system korzeniowy jeszcze się nie wykształcił. Młody trawnik należy podlewać drobnym zraszaczem nawet dwa razy dziennie. Natomiast „dorosły” trawnik podlewa się raz lub dwa razy w tygodniu, nawet podczas suszy, dostarczając jednorazowo 10-15 l wody na m² trawy. Częstsze podlewanie powoduje, że system korzeniowy staje się płytki, a murawa coraz słabsza. Nadmierne podlewanie prowadzi do gnicia trawy i rozwijania się chorób grzybiczych.

Przetłumacz »